Izložba dječjih radova može se pogledati na dječjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica, u prostoru Pučkog otvorenog učilišta na 2. katu, u razdoblju od 15.10. do 15.11.2018.
U mješovitoj odgojnoj skupini Montessori programa djeca i odgojiteljice proveli su projekt pod nazivom „Turopolje“. Cilj ovog projekta bio je upoznati djecu s kulturnom baštinom te doživljaj i izgradnja vlastitog identiteta.
Poveznica projekta s likovnim aktivnostima vidljiva je iz citata: „Likovno stvaralaštvo, likovni odgoj i obrazovanje kao ljudska djelatnost i dio odgojno – obrazovnog sustava, predstavljaju specifičan medij spoznaje svijeta i vizualne stvarnosti. Preko tog moćnog medija uvodimo djecu i mlade u promatranje i doživljavanje likovnih pojava i likovnih djela, u svijet likovnih ideja i likovne pismenosti, likovnih znakova i poruka.“ ( Brajčić M., 2002.)
Čovjek i kultura su u međuodnosu, čovjek svojim djelovanjem stvara kulturu, a kultura čovjeku osigurava osobnost i gradi njegov identitet. Zato se kultura i baština trebaju njegovati, čuvati te prenositi na mlađe generacije. Važno je djetetu osigurati poticajnu sredinu za upoznavanje kulturne baštine uz njegovanje aktivnog sudjelovanja djeteta i iskustvenog učenja uz primjenu istraživačkog rada.
Neke izjave djece tijekom provođenja projekta:
Što je narodna nošnja?
Posebna odjeća, jer je sad nema za kupiti. Jako je skupa. Ta nošnja se radi od kolovrata.
Gdje se može kupiti narodna nošnja?
Može se kupiti tamo gdje su najčešće ljudi hodali iz prošlosti.
Kako sam se osjećala kad sam odjenula narodnu nošnju?
Kad sam obukla narodnu nošnju osjećala sam se čudno jer nikad prije nisam bila tako obučena.
Kako je teška narodna nošnja. Mora da je mami bilo jako vruće u njoj.
Zašto su predmeti drveni ili željezni?
Zato jer se tada nisu radile stvari kakvih imamo sad.
Projekt provele odgojiteljice Montessori skupine: Vesnica Čizmar, Marija Cvetković Sam i Marina Borić