Dan kravate, 18. listopada, bio je prilika za zabavu, učenje i kreativnost. Ovaj poseban dan posvećen je hrvatskom simbolu koji je postao poznat diljem svijeta, a u vrtićkom okruženju pruža priliku djeci da na zabavan način saznaju nešto o povijesti i značenju ovog odjevnog predmeta. Kravata, prepoznata kao simbol elegancije i službenog odijevanja diljem svijeta, potječe upravo iz Hrvatske, što daje poseban značaj obilježavanju ovog dana. U našem vrtiću Dan kravate bio je ispunjen kreativnim i edukativnim aktivnostima koje pomažu djeci da razviju svoju maštu i osjećaj ponosa prema svom kulturnom nasljeđu.

S ciljem obilježavanja Dana kravate, ali i obogaćivanja znanja o vlastitoj povijesti i kulturi u odgojnoj skupini Tigrići djeca su se susrela s podgutnicom. Podgutnica je ukrašeni rubac ili vrpca koja se nosila vezana ispod vrata (ispod “guta”, odnosno grla), odakle potječe i naziv i koja je dio turopoljske baštine. Potaknuta pričom o Turopoljskom Banderiju i značaju podgutnice (koju je prisvojio i sam kralj Luj XVI.) djeca su bojila i sama izradila svoje podgutnice. Izrađene podgutnice odjenuli su uz narodne nošnje te osmislili koreografiju za pjesmu Lepo naše Turopolje. U svojim aktivnostima imali su pomoć KUD-a Čiče i KUD-a Gradići.

Plemenita općina turopoljska kao zahvalu za očuvanje i promociju turopoljske kulturne baštine darovala je Dječjem vrtiću Lojtrica, odgojnoj skupini Tigrići iz PO Selnica Šćitarjevska, suvenir turopoljske podgutnice. Suvenir podgutnice je u ime vrtića preuzeo ravnatelj Branimir Bakran, te je ona izložena u prostoru PO Selnica Šćitarjevska.

U skupini Pantere djeca su Dan kravate obilježila kroz edukativan crtić o povijesti kravate „Kravata Croatica“. Djeca skupine Pantere, kao i ona iz skupine Štrumpfovi oslikavala su papirnate kravate čime se  poticao razvoj kreativnost i pobudila njihova znatiželja.

Dan kravate je prilika da djeca kroz priče i kreativne aktivnosti uče o važnosti tradicije, dok istovremeno razvijaju nove vještine. Ovaj dan predstavlja savršen spoj zabave, učenja i proslave kulturnog nasljeđa, ostavljajući djeci lijepe uspomene i pozitivna iskustva.